Kamery s nočným videním - typy, vlastnosti a využitie

V dnešnom svete, kde je bezpečnosť prioritou, sa kamery s nočným videním stali neodmysliteľnou súčasťou monitorovacích systémov. Tieto kamery umožňujú nepretržité sledovanie a ochranu majetku, aj keď sa zhasnú svetlá. Ich schopnosť zachytávať jasné a detailné obrazy v tme je kľúčová. Existuje niekoľko typov kamier s nočným videním, z ktorých každý má svoje špecifické funkcie a vlastnosti, aby vyhovoval rôznym potrebám a podmienkam.

 

1. Nočné videnie kamery s black light illumination

 

Kamery s technológiou black light illumination sú navrhnuté na poskytovanie farebných snímok aj pri veľmi nízkych úrovniach osvetlenia. Táto technológia využíva pokročilé senzory s vysokou citlivosťou na svetlo a nízkointenzitné viditeľné svetlo, aby zachytila detailné a jasné farebné snímky aj v takmer úplnej tme.

Hlavné vlastnosti Black light illumination bezpečnostných kamier:

 1. Vysoká citlivosť na svetlo: Kamery využívajú špeciálne CMOS senzory s veľmi vysokou citlivosťou na svetlo. Tieto senzory dokážu zachytiť obraz aj pri extrémne nízkej úrovni osvetlenia (napríklad 0.0001 Lux).
 2. Farebné Snímky v Tme: Na rozdiel od tradičných infračervených kamier, ktoré poskytujú čiernobiele snímky v noci, kamery s black light illumination umožňujú zachytiť farebné snímky aj pri veľmi nízkom osvetlení. To je užitočné pre lepšiu identifikáciu osôb, objektov a udalostí.
 3. Nízke Viditeľné Svetlo: Kamery využívajú nízkointenzitné viditeľné svetlo, ako sú teplé LED svetlá, ktoré poskytujú potrebné osvetlenie bez toho, aby narušovali prirodzené prostredie. Toto svetlo je často menej rušivé než silné biele LED svetlá.
 4. Široká Clona Objektívu: Kamery sú vybavené objektívmi so širokou clonou (napríklad F1.2), čo umožňuje väčšiemu množstvu svetla vstúpiť na senzor, čím sa zvyšuje jas a kvalita obrazu v noci.

 

Výhody black light illumination bezpečnostných kamier:

Lepšia Identifikácia: Farebné snímky poskytujú viac detailov ako čiernobiele, čo môže byť kľúčové pre identifikáciu osôb a objektov v bezpečnostných aplikáciách.

Diskrétnosť: Nízka intenzita viditeľného svetla znamená, že kamera môže pracovať nenápadne, čo je ideálne pre monitorovanie citlivých alebo súkromných oblastí.

Energetická Úspornosť: Infračervené a nízkointenzitné LED diódy sú energeticky úsporné a majú dlhú životnosť, čo znižuje náklady na prevádzku a údržbu.

Všestranné Použitie: Táto technológia je vhodná pre široké spektrum aplikácií, vrátane rezidenčných, komerčných, verejných a priemyselných prostredí, kde je potrebné spoľahlivé farebné nočné videnie.

 

Kamery Securia Pro s Black Light illumination

 

 

2. Nočné videnie kamery s IR prísvitom

 

IR (infrared) bezpečnostná kamera je typ kamery, ktorá využíva infračervené svetlo na snímanie obrazu v tme alebo za zhoršených svetelných podmienok. Tieto kamery sú vybavené infračervenými LED diódami, ktoré osvetľujú okolie kamery infračerveným svetlom neviditeľným pre ľudské oko, čo umožňuje kamere zachytiť obraz aj v úplnej tme.

Hlavné vlastnosti IR bezpečnostných kamier:

 1. Nočné videnie: Vďaka infračerveným LED diódam dokážu snímať jasné a ostré obrazy v úplnej tme.
 2. Automatické prepínanie: Kamery automaticky prepínajú medzi denným režimom (farebný obraz) a nočným režimom (čiernobiely obraz s infračerveným osvetlením) v závislosti od úrovne okolitého svetla.
 3. Infračervené LED diódy: Kamery sú vybavené infračervenými LED diódami, ktoré osvetľujú sledovanú oblasť infračerveným svetlom.
 4. Čiernobiely obraz v noci: Pri nočnom videní kamery zvyčajne poskytujú čiernobiely obraz, pretože infračervené svetlo sa lepšie sníma v čiernobielej škále.

Výhody IR bezpečnostných kamier:

 • Sledovanie 24/7: Umožňujú nepretržité sledovanie aj v úplnej tme, čo zvyšuje bezpečnosť a dohľad.
 • Nízke náklady: Infračervené LED diódy sú energeticky úsporné a majú dlhú životnosť.
 • Spoľahlivosť: Poskytujú spoľahlivý obraz za rôznych svetelných podmienok, čo je dôležité pre bezpečnostné aplikácie.

 

Kamery Securia Pro s IR nočným videním

 
 
3. Nočné videnie kamery s Dual Light
 

Dual light bezpečnostná kamera je typ bezpečnostnej kamery, ktorá kombinuje dve rôzne technológie osvetlenia: infračervené (IR) svetlo a viditeľné biele svetlo. Táto kombinácia umožňuje kamere poskytovať farebný obraz aj v noci alebo za zhoršených svetelných podmienok, čo zvyšuje jej účinnosť pri monitorovaní a zabezpečení.

Hlavné vlastnosti dual light bezpečnostných kamier:

 1. Duálne osvetlenie:

  • Infračervené svetlo (IR): Používa sa na snímanie čiernobielych obrazov v úplnej tme. IR LED diódy osvetľujú okolie kamery neviditeľným infračerveným svetlom.
  • Viditeľné biele svetlo: Používa sa na osvetlenie oblasti viditeľným svetlom, čo umožňuje farebný záznam aj v noci.
 2. Automatické prepínanie režimov:

  • Kamery môžu automaticky prepínať medzi infračerveným osvetlením a viditeľným bielym svetlom v závislosti od podmienok osvetlenia a požiadaviek na záznam.
 3. Zvýšená flexibilita: Umožňuje používateľom vybrať si medzi čiernobielym a farebným nočným videním podľa potreby a situácie.

Výhody dual light bezpečnostných kamier:

 • Lepšia identifikácia: Farebné záznamy v noci umožňujú lepšiu identifikáciu osôb, vozidiel a udalostí, čo je dôležité pre bezpečnostné účely.
 • Flexibilita použitia: Používatelia môžu prispôsobiť osvetlenie podľa aktuálnych podmienok a potrieb.
 • Zvýšená viditeľnosť: Viditeľné biele svetlo môže slúžiť aj ako odstrašujúci prostriedok pre potenciálnych narušiteľov.

Kamery Securia Pro s Dual Light nočným videním

 
 
4. Rozdiely medzi Black Light Illumination, IR kamerou a Dual Light kamerou
 

Rozdiely medzi Black Light illumination kamerou, IR kamerou a Dual Light kamerou sú v technológii osvetlenia, schopnostiach snímania za rôznych svetelných podmienok a výslednej kvalite obrazu. Tu sú kľúčové rozdiely medzi týmito typmi bezpečnostných kamier:

Black Light Illumination Kamera:

 • Osvetlenie: Nízka intenzita viditeľného svetla, ktorá nie je rušivá pre prostredie.
 • Nočné snímanie: Poskytuje farebné snímky aj pri veľmi nízkej úrovni osvetlenia, často až pri 0.0001 Lux.
 • Technológia: Používa senzory s vysokou citlivosťou na svetlo a nízkointenzitné viditeľné svetlo (napr. teplé LED svetlá) na osvetlenie scény.
 • Použitie: Vhodné pre aplikácie, kde je potrebná farebná identifikácia v noci bez silného osvetlenia.
 • Výhody: Vysoká citlivosť na svetlo umožňuje farebné snímky aj v takmer úplnej tme. Nenápadné osvetlenie, ktoré neupozorňuje na prítomnosť kamery.
 • Nevýhody: Technologicky náročnejšia a potenciálne drahšia implementácia. Môže byť menej efektívna v prostrediach bez akéhokoľvek zvyškového svetla.

IR Kamera:

 • Osvetlenie: Používa infračervené LED diódy na osvetlenie oblasti infračerveným svetlom, ktoré je pre ľudské oko neviditeľné.
 • Nočné snímanie: Poskytuje čiernobiele obrazy v úplnej tme, pretože infračervené svetlo sa lepšie sníma v čiernobielej škále.
 • Technológia: Využíva infračervené (IR) LED diódy na osvetlenie scény, ktoré je pre ľudské oko neviditeľné.
 • Použitie: Ideálne pre prostredia s úplnou tmou, kde nie je potrebné farebné videnie.
 • Výhody: Spoľahlivé snímanie v úplnej tme, energeticky a cenovo úsporné riešenie
 • Nevýhody: Čiernobiely obraz v noci, čo môže obmedziť schopnosť identifikácie detailov.

Dual Light Kamera:

 • Osvetlenie: Kombinuje infračervené LED diódy a viditeľné biele LED svetlá. Môže prepínať medzi oboma typmi osvetlenia podľa potreby.
 • Nočné snímanie: Umožňuje snímať čiernobiele obrazy s IR svetlom alebo farebné obrazy s bielym svetlom v noci.
 • Technológia: Kombinuje infračervené (IR) a viditeľné biele LED svetlá, umožňujúce prepínanie medzi čiernobielymi a farebnými snímkami v závislosti od svetelných podmienok.
 • Použitie: Vhodné pre aplikácie, kde je potrebná flexibilita medzi čiernobielymi a farebnými snímkami.
 • Výhody: Flexibilita pri snímaní – možnosť výberu medzi čiernobielym a farebným obrazom v závislosti od podmienok a potrieb. Biele svetlo môže slúžiť aj ako odstrašujúci prostriedok.
 • Nevýhody: Vyššie náklady a zložitejšia technológia oproti bežným IR kamerám.

Porovnanie:

Charakteristika Black Light Illumination IR Kamera Dual Light Kamera
Technológia Vysoko citlivé senzory a nízkointenzitné viditeľné svetlo Infračervené LED diódy Kombinácia IR a viditeľného bieleho svetla
Nočné Videnie Farebné snímky pri veľmi nízkom osvetlení Čiernobiele snímky v úplnej tme Farebné a čiernobiele snímky v závislosti od osvetlenia
Osvetlenie Nízka intenzita viditeľného svetla Neviditeľné infračervené svetlo Viditeľné biele a neviditeľné IR svetlo
Výhody Vysoká kvalita farebných snímok, nenápadnosť Spoľahlivosť v úplnej tme, nízka spotreba Flexibilita, lepšia identifikácia detailov
Nevýhody Vyššia cena Obmedzená farebná identifikácia Vyššia spotreba energie, náklady
Použitie Prostredia s nízkym osvetlením, farebná identifikácia Úplná tma, základné monitorovanie Flexibilné použitie, rôzne svetelné podmienky

Výber správneho typu bezpečnostnej kamery závisí od konkrétnych potrieb a podmienok monitorovaného priestoru. Každý typ kamery má svoje výhody a nevýhody, ktoré je potrebné zvážiť pri rozhodovaní o optimálnom riešení zabezpečenia.

 

 
 
5. Kvalita nočného videnia pri rôznych typoch kamier
 

Kvalita nočného videnia sa líši podľa typu kamery a technológie, ktorú používa. Tu je porovnanie kvality nočného videnia pri rôznych typoch kamier:

Black Light Illumination Kamera:

  • Kvalita nočného videnia:

   • Spoľahlivý farebný obraz: Kamery s technológiou black light illumination poskytujú farebné snímky aj pri veľmi nízkej úrovni osvetlenia, čo zvyšuje schopnosť identifikácie osôb a objektov v noci.
   • Lepšie pre nízke osvetlenie: Tieto kamery dokážu zaznamenať farebné snímky v takmer úplnej tme (až pri 0.0001 Lux) pomocou vysoko citlivých senzorov a nízkointenzitného viditeľného svetla, čo je výhodné pre vnútorné aj vonkajšie aplikácie s minimálnym osvetlením.
   • Zachovanie farebných informácií: Na rozdiel od tradičných IR kamier, ktoré poskytujú čiernobiele snímky, black light illumination kamery zabezpečujú farebný obraz, čo umožňuje detailnejšiu identifikáciu a rozpoznávanie, ako sú farby oblečenia, vozidiel a iných dôležitých detailov.

IR Kamera:

 • Kvalita nočného videnia:
  • Spoľahlivý čiernobiely obraz: IR kamery poskytujú čiernobiele snímky v úplnej tme pomocou infračerveného osvetlenia, čo je dostatočné pre základnú identifikáciu a monitorovanie.
  • Lepšie pre úplnú tmu: Sú schopné snímať v absolútnej tme, čo je výhodné pre vnútorné aj vonkajšie aplikácie bez akéhokoľvek zdroja viditeľného svetla.
  • Obmedzená farebná informácia: Obrazy sú čiernobiele, čo môže obmedziť schopnosť identifikovať niektoré detaily, ako sú farby oblečenia alebo vozidiel.

Dual Light Kamera:

 • Kvalita nočného videnia:
  • Flexibilita medzi čiernobielym a farebným obrazom: Umožňuje prepínanie medzi infračerveným (čiernobielym) a viditeľným bielym svetlom (farebným) v závislosti od podmienok.
  • Farebný obraz pri zapnutom bielom svetle: Poskytuje farebné snímky v noci, keď je aktivované biele LED osvetlenie, čo zvyšuje kvalitu identifikácie.
  • Čiernobiely obraz s IR osvetlením: V prípade potreby môže používať infračervené osvetlenie pre čiernobiele snímky v úplnej tme.
  • Vhodné pre rôzne scenáre: Ideálne pre prostredia, kde je potrebné flexibilne meniť osvetlenie podľa aktuálnej potreby.

Porovnanie kvality nočného videnia:

Typ kamery Kvalita nočného videnia Výhody Nevýhody
IR Spoľahlivý čiernobiely obraz v úplnej tme Spoľahlivosť v úplnej tme, nízke náklady Obmedzená farebná informácia
Dual Light Flexibilita medzi čiernobielym (IR) a farebným (biele svetlo) Vysoká kvalita farebného obrazu s bielym svetlom, flexibilita Vyššie náklady, zložitejšia technológia
Black Light Illumination Vysoká kvalita farebného obrazu pri veľmi nízkom osvetlení (až 0.0001 Lux) Spoľahlivý farebný obraz aj v takmer úplnej tme, nenápadné osvetlenie Vyššia cena, technologická náročnosť

Výber kamery by mal závisieť od konkrétnych potrieb sledovaného priestoru a preferencií ohľadom kvality nočného videnia. Full color kamery sú vhodné pre miesta, kde je aspoň minimálne osvetlenie a je potrebná vysoká kvalita farebných obrazov. IR kamery sú ideálne pre prostredia s úplnou tmou, kde farebná informácia nie je kritická. Dual light kamery ponúkajú najväčšiu flexibilitu a sú vhodné pre rôzne scenáre, kde je potrebné prepínať medzi farebným a čiernobielym záznamom podľa aktuálnych podmienok.

 

6. Praktické využitie bezpečnostných kamier v rôznych situáciách

Bezpečnostné kamery majú široké spektrum praktických využití v rôznych situáciách, pričom každá technológia kamery má svoje špecifické výhody a je vhodná pre rôzne aplikácie. Tu sú príklady využitia bezpečnostných kamier v rôznych situáciách:

1. Rezidenčné Použitie

 • Domácnosti: Monitorovanie vchodov, záhrady, garáží a detských ihrísk. Kamery môžu zaznamenať neoprávnený vstup, krádež alebo vandalizmus.
  • Black Light Illumination Kamery: Ideálne pre detailné farebné záznamy aj v noci, užitočné pre identifikáciu osôb.
  • IR Kamery: Vhodné pre monitorovanie v úplnej tme, napríklad v záhrade bez osvetlenia.
  • Dual Light Kamery: Flexibilné riešenie pre monitorovanie vchodov, kde sa svetelné podmienky môžu meniť.

2. Komerčné a Podnikové Použitie

 • Obchody a Maloobchodné Prevádzky: Sledovanie zákazníckeho správania, prevencia krádeží a monitorovanie zamestnancov.
  • Black Light Illumination Kamery: Pomáhajú identifikovať páchateľov krádeží pomocou detailných farebných záznamov.
  • IR Kamery: Poskytujú spoľahlivé záznamy aj v uzavretých priestoroch s obmedzeným osvetlením počas nočných hodín.
  • Dual Light Kamery: Umožňujú flexibilné monitorovanie skladov a obchodných priestorov s premenlivými svetelnými podmienkami.

3. Verejné a Mestské Použitie

 • Monitorovanie Verejných Priestranstiev: Parky, ulice, námestia a dopravné uzly môžu byť monitorované kvôli bezpečnosti a prevencii kriminality.
  • Black Light Illumination Kamery: Poskytujú detailné farebné záznamy, ktoré môžu byť užitočné pre políciu a mestské orgány.
  • IR Kamery: Vhodné pre sledovanie oblastí s nízkym osvetlením alebo počas noci.
  • Dual Light Kamery: Ideálne pre verejné priestranstvá, kde je potrebná flexibilita medzi farebným a čiernobielym nočným videním.

4. Priemyselné Použitie

 • Výrobné a Skladové Priestory: Monitorovanie výrobných liniek, skladov a zabezpečenie hodnotného majetku.
  • Black Light Illumination Kamery: Pomáhajú pri identifikácii osôb a sledovaní detailov v osvetlených výrobných priestoroch.
  • IR Kamery: Poskytujú spoľahlivé monitorovanie v tmavých skladovacích priestoroch.
  • Dual Light Kamery: Flexibilné monitorovanie, ktoré umožňuje prepínať medzi farebnými a čiernobielymi záznamami podľa potreby.

5. Dopravné Monitorovanie

 • Monitorovanie Cestnej Premávky a Dopravných Uzlov: Sledovanie premávky, identifikácia dopravných nehôd a zabezpečenie bezpečnosti cestujúcich.
  • Black Light Illumination Kamery: Vhodné pre identifikáciu vozidiel a osôb v dopravných uzloch.
  • IR Kamery: Poskytujú záznamy počas nočných hodín a v tuneloch.
  • Dual Light Kamery: Umožňujú monitorovanie premávky za rôznych svetelných podmienok.

6. Vzdelávacie Inštitúcie

 • Školy a Univerzity: Zabezpečenie areálov, monitorovanie vstupov a ochrana študentov a zamestnancov.
  • Black Light Illumination Kamery: Pomáhajú identifikovať osoby a udalosti počas dňa aj v noci s farebnými záznamami.
  • IR Kamery: Spoľahlivé monitorovanie uzavretých priestorov a chodieb počas nočných hodín.
  • Dual Light Kamery: Flexibilné riešenie pre monitorovanie rôznych častí areálu s premenlivým osvetlením.

7. Zdravotnícke Zariadenia

 • Nemocnice a Kliniky: Monitorovanie vstupov, chodieb a pacientskych izieb na zabezpečenie bezpečnosti pacientov a personálu.
  • Black Light Illumination Kamery: Vhodné pre detailné sledovanie, identifikáciu osôb a udalostí.
  • IR Kamery: Poskytujú záznamy v tmavých častiach nemocníc, ako sú skladovacie priestory a chodbové časti.
  • Dual Light Kamery: Umožňujú flexibilné monitorovanie podľa aktuálnych svetelných podmienok.

Zhrnutie:

Bezpečnostné kamery sú univerzálne nástroje, ktoré môžu výrazne zvýšiť úroveň bezpečnosti a ochrany v rôznych prostrediach. Každý typ kamery má svoje špecifické výhody a je vhodný pre rôzne aplikácie, čo umožňuje prispôsobiť bezpečnostné riešenie podľa konkrétnych potrieb a podmienok.

Späť do obchodu